Automatyka budynkowa

 

 1. Istnieje wiele systemów sterowania inteligentnym domem. Najpopularniejszym z nich jest KNX. Obecnie wspiera go ponad 300 producentów z całego świata. Są wśród nich takie uznane marki jak ABB, Berker, Gira, Hager, Merten czy Siemens. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.knx.org

 2. Inteligentny dom to obecnie bardzo popularne hasło. Ale co to jest tak naprawdę?

 3. Inteligentny dom to system czujników, sensorów i elementów wykonawczych wykonujących określone działania na podstawie zaprogramowanego algorytmu. Tyle definicja. A do czego się to sprowadza? O tym poniżej.
   

 4.  Sterowanie zintegrowane pozwala na kontrolę wielu typów urządzeń za pomocą jednego przycisku. Innymi słowy za pomocą jednego inteligentnego klawisza lub panelu LCD możemy sterować zarówno oświetleniem, jak i roletami, ogrzewaniem czy systemem audio-video.
   

 5. Czym byłby inteligentny dom bez sterowania oświetleniem? Dzięki inteligentnej instalacji można dowolnie dopasować sterowanie oświetleniem. Nie potrzeba wielu włączników aby zapalić światło na korytarzu. Wystarczy jeden czujnik obecności, który w zależności od ruchu i oświetlenia zewnętrznego sam zapali światło. Dla stworzenia odpowiedniego nastroju możliwe jest ustawienie dyskretnej sceny świetlnej. W inteligentnej instalacji włącznik oświetlenia nie jest przypisany do konkretnej lampy. Można to dowolnie skonfigurować, na przykład włączać z wiele lamp z jednego miejsca lub jedną lampę z wielu miejsc. Zawsze można to zmienić bez kucia ścian.

   

 6. Rolety i żaluzje są obecnie bardzo często stosowanym wyposażeniem domu. Inteligentny dom pozwala na sterowanie nimi w zależności od oświetlenia słonecznego, pory dnia czy życzenia domownika. Funkcja wyjścia z domu pozwala na automatyczne zamknięcie wszystkich rolet za pomocą jednego przycisku.

 7. Integralną częścią domu jest zawsze system ogrzewania. W systemach inteligentnego domu układy grzewcze można włączyć w system. A to pozwala na dowolne sterowanie temperaturą. Dzięki czujnikom temperatury i zaworom regulacyjnym można dowolnie ustawiać temperaturę w pomieszczeniach. Ustawienie temperatur nocnych lub na czas wyjścia z domu można wykonać za pomocą jednego kliknięcia.

 8. Największą zaletą systemu inteligentnego domu jest oszczędność. Sterowanie ogrzewaniem pozwoli na obniżenie rachunków przez zmniejszenie zużycia energii, pozwalając na uzyskanie przy tym niespotykanego komfortu.

 9. Oczywiście istnieje możliwość włączenia do systemu inteligentnego domu układów klimatyzacji i wentylacji. Za pomocą bramek KNX lub sygnałów sterujących można sterować systemami HVAC z dowolnych elementów inteligentnej instalacji.
   

 10. Komfort w domu to często także stworzenie nastroju. Sterowanie muzyką i systemami audio/video daje niespotykane możliwości. Muzyka w łazience czy w kuchni włączana dowolnym klawiszem. Możliwość słuchania tego samego utworu w wielu pomieszczeniach. Wybór źródła dźwięku. To tylko niektóre z przykładów możliwości jakie daje integracja audio/video w inteligentnym domu.

 11. W dzisiejszych czasach nie ma domu bez alarmu. Integracja systemu alarmowego z inteligentnym domem pozwoli na znaczne rozszerzenie jego funkcjonalności poprzez dołączenie do instalacji alarmowej sygnałów generowanych przez system. Dzięki temu możliwe jest na przykład jednoczesne zamykanie mieszkania i uzbrajanie instalacji alarmowej. System alarmowy może również wysłać SMS informujący o stanie dowolnego wejścia. Stan czujników systemu alarmowego może zostać przekazany do instalacji inteligentnego domu i na przykład przedstawiony na panelu dotykowym.

   

 12. Zabezpieczenie przed pożarem i czadem przez zastosowanie nowoczesnych czujników dymu nie jest fanaberią, a powoli staje się koniecznością. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazła się w systemie informacja z czujników LPG, CO czy metanu

   

 13. Włączone żelazko, otwarte okno lub drzwi, zapalone światło. Czasami zastanawiamy się po wyjściu z domu, czy powyłączaliśmy i pozamykaliśmy wszystko. Inteligentny dom nam o tym powie. Przez telefon lub internet. Ujęcie wszystkich czujników umieszczonych w domu, mieszkaniu lub budynku w jeden system, pozwala na ciągły monitoring ich stanu. Dodając do tego systemu kamery oraz alarm, uzyskujemy kompleksowy system monitoringu mieszkania. Co więcej, przez internet lub telefon możemy otrzymać informacje o stanie mieszkania. Zawsze wiadomo co się dzieje w naszym domu.


 

Knx informacje :

Cóż to takiego KNX ?

 

KNX to nowy system instalacji elektrycznych. System powstał z połączenia kilku organizacji (BCI, KNX, EHS, EIB) w jedną całość zwaną stowarzyszeniem Konnex - KNX. KNX wyrósł na bazie EIB (European Installation Bus) i jako jej następca jest całkowicie z nim kompatybilny.

 

Pod względem fizycznym systemem łączącym poszczególne elementy instalacji jest Europejska Magistrala Instalacyjna, która zawiera w sobie funkcje sterowania budynkiem. Jest to system rozproszony, magistralny. Rozproszony to znaczy, że nie ma jednego urządzenia sterującego, a cała logika jest zaszyta w poszczególnych urządzeniach. Dotyczy to zarówno procesorów sterujących jak i oprogramowania. Magistralny to znaczy, że jest jedna linia sterująca łącząca poszczególne urządzenia, po której one się komunikują oraz są zasilane. KNX umożliwia nam sterowanie wszystkimi podłączonymi do magistrali urządzeniami w sposób elastyczny tzn. dzisiaj wyłącznik włącza nam lampę w jadalni, a jutro po przeprogramowaniu opuszcza żaluzje w kuchni. Mamy takie możliwości dlatego, że są to urządzenia sterowane cyfrowo, które zastępują te eksploatowane przez nas do tej pory czyli urządzenia analogowe. Jest jeszcze jeden ważny aspekt sprawy. We wszystkich urządzeniach sterujących mamy bezpieczne napięcie. Zasilacz podaje nam na magistralę napięcie 29V. Natomiast napięcie 230V/400V podawane jest bezpośrednio do odbiornika poprzez układ wykonawczy. W sieciach KNX zwyczajowo przyciski nazywamy sensorami, a urządzenia wykonawcze aktorami (spotyka się też nazwę wyrobnika).

 

Oświetlenie

Żaluzje i rolety

Systemy bezpieczeństwa

Zarządzanie energią

Systemy HVAC

 Systemy monitorowania  Sterowanie zdalne  Pomiary  Sterowanie urządzeniami Audio/Video  Sterowanie sprzętem AGD